Odebírání dětí handicapovaným rodičům

Odebírání dětí handicapovaným rodičům

 

Je možné odebrat rodiči dítě jen proto, že je handicapovaný? Dva roky se soudí matka na invalidním vozíku, přišla o dceru. Klíčové verdikty přitom ukázaly na její zdravotní stav. Poradna pro občanství a lidská práva řeší podobných sporů desítky ročně, tento však považuje opravdu za výjimečný.

ilustrační foto: Malingering / Flicker.com

Česká televize
O dceru se starala od narození, občas jí pomáhala asistentka, pak Šárka Minaříková získala práci v Praze, kam se chtěla z Mikulova s téměř ročním dítětem odstěhovat.

Šárka MINAŘÍKOVÁ, Nikolina matka:
Moje rodina mi na to řekla, že prostě, že je fajn, že s tím nemá problém, ale až si to tady všechno nachystám všechny ty podmínky, takže mi malou přivezou.
Místo toho ale prarodiče požádali o pěstounskou péči. Během měsíce tak Šárka předběžným opatřením soudu přišla o dceru.

Šárka MINAŘÍKOVÁ, Nikolina matka:
Bylo to překvapující a občas mě to překvapuje i teď, jako je jednoduchý strašně rychle dítě odebrat.
Zpátky do péče se ji snaží získat dva roky, zatím Nikolu vídá zhruba jednou měsíčně pod dohledem prarodičů. Ti odkazují na soudní verdikty.

redaktor /citace: Zdroj: Krajský soud v Brně/:
„Kolizní opatrovník nezletilé v podaném odvolání uvedl, že matka je trvale upoutána na invalidním vozíku. Její adaptace na nové prostředí u matky může být značně komplikovaná.“
Krajský soud v Brně vycházel z informací sociálního odboru v Mikulově. Ten rovněž ve svém dokumentu uvádí, že matka je zdravotně postižená a o dceru se nemůže dostatečně postarat.

Miroslav DVOŘÁK, ředitel, Poradna pro občanství, občanská a lidská práva:
Musí tam být třeba nějaký alkoholismus nebo jiné sociální patologie. Pokud je tam pouze zdravotní postižení, je takovýto krok státu protiprávní.
Podle Národní rady osob se zdravotním postižením je běžné, že se o děti starají rodiče na vozíku nebo třeba sluchově postižení. Že to jde, dokazuje i tento nevidomý pár.

Václav KRÁSA, předseda, Národní rada osob se zdravotním postižením ČR:
Občas se takový případ opravdu objeví, že je tlak na tu rodinu, ale většinou paradoxně ze širšího rodinného prostředí.
Šárka Minaříková podává stížnost k Ústavnímu soudu. Ten už v minulosti řekl, že není možné rozdělit rodinu jen proto, že má rodič zdravotní handicap.

Česká televize